Губим 10 евро на час от неустойки, докато не станем пълноправен член на Шенген. Спрените тирове със стоки за Австрия трупат милиони загуби. Това каза Йоана Лалова от Европейския транспортен клъстър пред NOVA.
Австрия ни поставя конкретно условие за Шенген, но пак няма да ни пусне
Без Шенген, губим 10 евро на час, 240 на ден и 200 милиона на година. Това са преките загуби за транспортния сектор. Ако добавим и всички обслужващи сектори с Румъния, загубите ще са за над милиард.
"В петък сутринта получихме сигнали от водачи на тирове, че биват отбивани и спирани без ясно обяснение. Всички са били натоварени със стоки от и за Австрия, от Турция и България. На шофьорите беше обяснено, че има заповед от София. Дори да е наказателна акция срещу Австрия, подобни действия трябва да са обмислени. Българските превозни средства бяха задържани и не успяха да изпълнят договорите си за превоз. Това неизбежно ще доведе до неустойки, които могат да стигнат до 30 000 евро на ден", заяви Лалова.
Според нея става дума за българския бизнес, чиито тирове не изпълняват контрактите си за фиксирана доставка. "След диалог с нас кабинетът установи, че има проблем. Обещаха ни, че тази седмица ще се срещнем с Асен Василев. Трябва да се предупреждава за възможните забавяния по границите. Тол системата се оперира от австрийци, ние нямаме никакъв контрол вече", коментира Лалова.
Според нея "Шенген по въздух и по суша, не е Шенген". "Не сме влезли там. Има ли полубременна жена? Същото е... Мини Шенген между България и Румъния е единственият отговор на европейското лицемерие", каза още експертът.
Коментарът на "Господарите"
Припомняме, че на 5 януари повече от 100 български камиона, натоварени със стоки за Австрия, бяха били блокирани на "Дунав мост 2". Картите и документите на шофьорите са били прибрани от "Гранична полиция". Според бранша те са станали заложници на политическата ситуация със зависещото от Австрия приемане на България в Шенген. От Агенция "Митници" заявиха, че са засилили всички методи за митнически контрол – физическа проверка, сканиране с рентгенови системи, документален контрол. Проверяват се както превозваните стоки, така и кабините на товарните автомобили, леки, лекотоварни автомобили и автобуси. Дали обаче това е единствената причина за забавянето на камионите към Австрия, или е опит за притискане заради Шенген? Продължаваме да следим развитието на ситуацията!