Европейска държава доказа, че 4-дневната работна седмица подобрява здравето. В Португалия стартираха пилотен проект, който демонстрира отлични реултати, предаде NOVA.
В проекта участват около 1000 служители от 41 различни компании. Той не е финансиран от държавата, а финалният отчет ще бъде представен през април. След края на проучването, фирмите ще изберат дали да оставят 4-дневната работна седмица, да се върнат на 5-дневна или да коригират формата на работа.
Забележително е, че 95 % от участниците са показали положителни резултати, най-вече по отношение на психичното здраве. Отчита се, че връзката между щастие и продуктивност на работното място значително се е подобрила.
Пробният предиод на 4-дневната работна седмица започва преди три месеца. За този кратък срок проучването успява да докаже намаляването на редица неативни фактори. В това число - тревожност, умора, безсъние, депресивни състояния, напрежение и чувство за самота.
Повече от 85 % от служителите са имали подобрения при поне един от тези показатели. Проектът също така отчита, че участниците са успели да посветят повече време на физически упражнения и са изразили по-голямо удовлетворение от личните си взаимоотношения.
Персоналът е категоричен, че има осезаемо подобрение в баланса между работа и семеен живот. Отбелязва се значителен спад на тези, които смятат, че е трудно да съчетаят двете неща.
След като са усетили предимствата на 4-дневната работна седмица, служителите посочват, че ще се нуждаят от увеличение от поне 20 на сто, за да обмислят връщане към петдневна работна седмица.
Българите са сред европейците с най-дълга работна седмица
Сред европейците ние имаме една от най-дългите работни седмици. Затова смятаме, че подобен проект би било полезно да се проведе и в България. Идеята би допринесла значително както за продуктивността, така и здравето и щастието на служителите!