Космонавтка от Беларус, руснак и американка кацнаха успешно на Международната космическа станция (МКС), предават световните агенции. Руският космически кораб "Союз" излетя преди три дни от космодрума Байконур в Казахстан. Първоначалното изстрелване беше планирано за четвъртък, но излитането беше отложено за събота в последния момент поради технически причини.
Екипажът се състои от американския астронавт Трейси Дайсън, опитния руски космонавт Олег Новицки и Марина Василевски – първата жена космонавт от Беларус на Международната космическа станция, пише bTV.
Към тях на станцията се присъединиха астронавтите на НАСА Лорал О'Хара, Мей Доминик, Майк Барат и Жанет Епс и руснаците Олег Кононенко, Николай Чуба и Александър Гребенкин.
Дайсън е на Международната космическа станция за трети път. Там ще прекара шест месеца, преди да се върне на Земята през септември с Кононенко и Чуба, които ще завършат своята едногодишна мисия.
Василевска ще прекара 12 дни на Международната космическа станция и ще се върне на Земята с О'Хара.
Космическата станция, която беше символ на стоплянето на отношенията в името на науката след Студената война, сега е една от последните области на сътрудничество между Русия и Запада, след началото на войната в Украйна.
НАСА и нейните партньори се надяват да продължат да експлоатират станцията до 2030 г.
"Союз" беше единственият начин да се стигне до Международната космическа станция. От няколко години транспортът се извършва и от американската частна компания SpaceX на милиардера Илон Мъск.
Всичко това не помрачи амбициите на Русия. Тя иска да прекрати участието си в Международната космическа станция през следващата година. Страната ще се концентрира върху изграждането на собствена космическа станция.
Русия напуска МКС и създава своя орбитална станция