АЕЦ "Козлодуй" остава временно с един реактор. Работи се по отстраняване на теча в единия от четирите парогенератори на VІ блок. Той бе спрян за превантивен ремонт от 14 юни, пише Mediapool. Анализират се причините за повторяемостта на инцидента от октомври 2022 г. насам. Това стана ясно в четвъртък при изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в парламента. Депутати поискаха ядреният регулатор да извърши проверка в ядрената централа.
"Към настоящия момент не бих се ангажирал и нямам информация от АЕЦ "Козлодуй" кога ще бъде готов блокът", заяви Малинов. „Считам, че на първо място трябва да гарантираме сигурността и безопасността на експлоатацията на блока и на българското население“, каза още той.
Проблемът с теча за пръв път беше озвучен, след като в края на октомври 2022 г. блокът бе спрян часове след пускането му в експлоатация след годишен планов ремонт и презареждане със свежо ядрено гориво. Няма и два месеца по-късно мощността отново протече и започна наблюдението на парогенератора. През април 2023 г. проблемът пак се появи. Наложи се спирането на мощността, за да протече отново няколко месеца по-късно.
Спират за ремонт шести блок на АЕЦ “Козлодуй”
Миналия септември от ядрения регулатор обявиха, че са поискали от АЕЦ "Козлодуй" да извърши обстоен анализ на историята и поведението на парогенератора на VІ блок.
Тогава информация беше, че течът е около 30 милилитра на час при проектно допустима граница от 4 литра на час. Обяснено бе, че тогавашният теч е на завой на топлообменните тръбички. При планираното годишно спиране през октомври 2023 на мощността ще се затапи проблемният участък. Със специални сонди трябваше да бъдат проучени всички 11 хиляди топлообменни тръбички в проблемния парогенератор, за да се провери валцовката им. И да се види дали няма изтъняване на метала или други дори и нищожни пукнатини, които може да предизвикат бъдещи течове.
От Агенцията за ядрено регулиране тогава обясниха, че ако се установи изтъняване на стената на тръбичката над 60 процента, тя ще се затапва превантивно. Отделно на Института по металознание е възложен анализ за причините за течовете.
Резултатите от анализите така и не са оповестени, а към момента не се съобщава къде е течът и дали ще се предприеме поредно затапване на течащия участък.
От думите на министър Малинов не става ясно какво точно ще се анализира сега и в какъв срок ще приключат проверките. В изявлението си пред депутатите той посочи, че ще се анализира и пригодността на парогенераторите, доставени за АЕЦ "Белене", за използване на мястото на проблемното оборудване на VІ блок.
Колко ще продължат и тези анализи също не е ясно.
При това положение се очертава вероятността за много дълъг престрой на реактора. В момента това не е проблем за пазара. Отпадането на 1000-мегаватовата мощност от пазара се компенсира от слънчевите паркове. Но ако това продължи прекалено дълго, не е ясно как ще се отрази върху цените на електроенергията на борсата.
Засега предупреждението на АЕЦ към ЕСО е, че мощността няма да работи до 30 юни. Но е ясно, че престоят на реакторът ще е по-дълъг.
АЕЦ “Козлодуй” призна за изтичане на радиоактивна вода
И той увери, че радиоактивният теч след спирането на реактора е около 8 куб. м. Това е станало в херметична среда. Няма пострадали служители на ядрената централа, нито повишаване на радиоактивния фон на територията на помещението. Виновните за инцидентите с този теч, причинен от човешка грешка, временно са отстранени от работа. Министърът каза още, че персоналът в ядрената централа ще бъде подложен на допълнителни обучения за безопасност и сигурност.