Исторически ден за България. Българската православна църква избра четвъртия си духовен глава от възстановяването на патриаршията насам. Новият патриарх на България е видинският митрополит Даниил.
Той беше избран с разлика от 3 гласа. За него гласуваха 69 души, а Григорий получи съответно 66.
Митрополит Григорий, Видинският митрополит Даниил или Ловчанският митрополит Гавриил бяха тримата владики, посочени за наследници на патриарх Неофит. Той почина на 78-годишна възраст на 13 март.
НСО въвежда мерки за сигурност в центъра на София заради избора на български патриарх
На първи тур никой от митрополитите не получи нужния брой гласове. Гласуването на втори тур беше между митрополит Григорий и митрополит Даниил.
Даниил Видински е роден през 1972 г. в Смолян със светското име Атанас Николов. Завършва Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1997 г. На 18 юли същата година е подстриган за монах с името Даниил в Роженския манастир.
На 20 януари 2008 г. е ръкоположен за епископ с титлата Драговитийски и става викарий на Неврокопския митрополит Натанаил. През 2011 г., по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, е назначен за негов викарий, където служи до 2018 г. След това е избран за Видински митрополит с 11 от общо 13 гласа на Светия Синод.
Изборът му бе приветстван от патриарх Неофит и от вярващите във Видинско и Монтанско, но предизвика и протести от страна на поддръжници на епископ Поликарп, които внасят над 6 500 подписа в негова подкрепа.
„Без Божията помощ нищо не можем да направим. Изборът е проверен канонично и това означава, че проведен с Божията воля“, заявява Видинският митрополит.
Даниил демонстрира близки отношения с Руската православна църква. Едновременно с това, в свои изказвания, подчертава необходимостта от мир и дипломатически решения на конфликта в Украйна. В началото на войната е обвинен, че поддържа руската гледна точка, след като изпраща окръжно писмо до подчинените си свещенослужители. В него митрополит Даниил излага опорни точки на руската страна относно конфликта. Това предизвиква широк обществен отзвук и критики. В писмото той посочва още, че демонизирайки Русия и оправдавайки Украйна, попадаме в капана на лъжата и лукавството.