Глобалното затопляне променя учебната програма по медицина в Европа
Глобалното затопляне променя учебната програма по медицина в Европа. Заболявания, предавани от комари, като денга и малария, ще заемат по-голяма част от учебната програма в европейски университети по медицина заради климатичната криза, пише Булевард България.
Бъдещите лекари ще имат повече часове за подготовка за разпознаване и лечение на топлинен удар. Ще се разглеждат и климатичните последици от лечение, като например инхалаторите за астма.
Това става ясно от думите на ръководители на медицински училища при обявяването на създаването на Европейската мрежа за обучение по климат и здраве (Enche), цитирани от британския Guardian.
Под ръководството на Университета в Глазгоу, 25 медицински учебни заведения от страни като Великобритания, Белгия и Франция ще интегрират уроци за климата в обучението на над 10 000 студенти.
„Лекарите на бъдещето ще се сблъскват с различни видове заболявания и състояния, които не виждат сега. Те трябва да бъдат подготвени да ги разпознават“, казва д-р Камий Хусер от Университета в Глазгоу.
Лятото на 2024 година беше най-горещото в Европа от началото на измерванията, а климатичните промени увеличават опасността за населението и натиска върху здравните служби.
Промените в температурата и моделите на валежите постепенно разширяват обхвата на насекомите, които разпространяват болести, като комарите.
От екстремни метеорологични условия или замърсяване на въздуха могат да бъдат повлияни и хронични заболявания като рак, сърдечни и белодробни състояния, диабет и психични разстройства.
В момента ролята на климата в обучението на медицина варира в отделните университети, но често се ограничава до един модул или лекция. Целта на инициативата е постепенно климатичната тема да бъде внедрена във всички аспекти на обучението по медицина занапред.
Изменението на климата представлява значителна заплаха не само за човешкото здраве, но и за здравето на животните и растенията.
Дори променящият се климат да не създаде много нови или неизвестни рискове за здравето, съществуващите проблеми ще се изострят и ще бъдат по-силно изразени, отколкото в момента.
Според прогнозите сред най-значимите последствия за здравето в резултат на бъдещите климатични промени ще са увеличаване на смъртността и заболяванията, свързани с летните горещини. Също по-висок риск от злополуки и бедствия вследствие на екстремни метеорологични явления като наводнения, пожари и бури. Промени в болестите, пренасяни от комари, кърлежи или гризачи. Също и новопоявяващи се болести по животните. И рискове, свързани с промени в качеството на въздуха и в озона.
Лятото на 2024 година е най-горещото в България от началото на века
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!