Развиват екодестинация „Искърско дефиле“. Замисляли ли сте се кой стои зад почистеното и оборудвано с пейки погледно място, добре маркираната планинска пътека, подредения заслон? Това често е малък екип от 12 души – служители на Дирекция на природен парк „Врачански Балкан“. Наети са от държавата, но милеят за мястото като за свое. Обожават планината и по-често са в нея, отколкото в град Враца, където се намира офисът на Дирекцията, разказва Фондация „Америка за България“.
Въпреки че някои от тях са част от организацията още от нейното създаване през 1996 година и изследват планината от още по-дълго, категорични са, че Врачанският Балкан винаги има с какво да изненада посетителите.
„Паркът предлага възможности за открития“, споделя Оля Генова, която освен че отговаря за връзките с обществеността и образователните програми на Дирекцията, е запален планинар и пещерняк. Преди няколко години тя и съпругът ѝ откриват нова пещера, която в момента се проучва. Сред любимите места на Оля във Врачанския Балкан са местността „Кобилини стени“, както и пещерите „Змейова дупка“ и „Дедова дупка“.
Освен да популяризират региона и да осигуряват достъп, през годините Оля и останалите „апостоли“ на Балкана се грижат туристическите посещения да не нарушават екоравновесието в региона. Нещо повече, благодарение на техните усилия са възстановени животински видове като белоглавия лешояд. От Дирекцията съветват птиците да не бъдат хранени и да бъдат наблюдавани само от указаните за това места.
Сайтът на Дирекцията дава подробна информация какво може да се види и прави в района на Врачанския Балкан. Предлага още различни тематични маршрути за самостоятелни преходи или разходки с водач. Посетителите могат да се включат в организирани от Дирекцията преходи и събития.
Боровинковият и Къпиновият походи през август са любими на туристите.
В помощ на планинарите Дирекцията реновира училище в село Очиндол и го превръща в еколагер за младежи и семейства. Оля и колегите ѝ предлагат образователни програми на място и са разработили ресурси за ученици и учители в класната стая. Със занимателни уроци като „Екобинго за водата“, „Кой кого яде?“ и „Хубава си, моя горо“ деца и младежи разбират връзката между човека и природата. И развиват умения за нейното опазване.
Най-новата инициатива на Дирекцията е да обединят усилията на предлагащите туристически продукти в района за развитието на екодестинация „Искърско дефиле“. „Искаме хората по Дефилето да си говорят, да създават общи продукти, така че посетителите да остават по-дълго“, споделя Оля.
Партньори в инициативата им са Народно читалище „Факел – 1926“ в село Зверино, Община Мездра и туристически клуб „Еделвайс“.