Трансджендър атлетът Лоръл Хъбард е вън от надпреварата при жените в Токио (снимки)

02.08.2021 г.
9
0

Дисквалифицираха трансджендър състезателят по вдигане на тежести при жените свръхтежка категория Лоръл Хъбард от олимпийските игри в Токио, пише LadBible.

"Кивито" стана първият транссексуален спортист, който се състезава в различна дисциплина на пола спрямо тази, за която е роден. Включването ѝ стана възможно, след като Международният олимпийски комитет (МОК) въведе изменения в квалификационните си насоки през 2015 година, позволявайки на спортисти да се състезават в дисциплини според нивата на тестостерон в организма им.

Така Хъбард, който се състезаваше в мъжките дисциплини до 2012 година, след трансформацията си започна да участва при жените в свръхтежка категория през 2017 година.

Щангистка в супертежка категория е първият транссексуален спортист на Олимпийските игри (снимки)

Преди въпросното състезание 43-годишната Хъбард поздрави МОК за позволението ѝ "да преобърне историята".

"Олимпийските игри са световно празненство на надеждите, идеалите и човешките ни качества. Приветствам МОК за ангажимента му да направи спорта приобщаващ и достъпен", каза тя.

Състезателка по скокове във вода получи “нула”, след като изпълнението ѝ се обърка ужасно (видео)

Въпреки предимствата си обаче тя не успя да грабне медал и отпадна от състезанието. Хъбард се класира на 15 място в света и стана третият най-възрастен състезател в олимпийската история.

Източник: LadBible