Българските младежи са на първо място по употреба на алкохол и канабис според доклад на Световната здравна организация (СЗО), публикуван днес.
Според проучването една пета от 11-годишните български момчета са пили поне веднъж алкохол, като по този показател страната ни заема първо място заедно с Молдова. За 13-годишните момчета в България делът е вече близо една трета (32%).
Наблюдава се тенденция, че младежите от по-заможни семейства употребяват повече алкохол.
България заема челната позиция и за най-високия процент на 15-годишни, употребили канабис през последните 30 дни. Първото място е за родните момчета (19%). А при момичетата - на първа позиция е Канада (15%).
Докладът на СЗО определя като "тревожна" широкоразпространената употреба на алкохол и електронни цигари сред подрастващите. Организацията препоръчва мерки, които да ограничат достъпа.
Проучванията, поместени в доклада, обхващат периода 2021-2022 г. Според данните 57% от 15-годишните са употребявали алкохол поне веднъж (момичета 59 на сто, момчета - 56%).
Огромен процент от младежите у нас пушат всеки ден (изследване)
Отчетен е спад на тютюнопушенето - 13% от 11-15 годишните са пушили през 2022 г. Това 2% по-малко от 2018 г. Но докладът подчертава, че много от тях употребяват електронните цигари, с които подрастващите са заменили традиционните такива.
При употребата на канабис също се наблюдава спад - 12% от 15-годишните са пушили поне веднъж.
Данните са събрани от изследвания на 280 000 младежи на възраст 11, 13 и 15 г. в 44 държави - Европа, Централна Азия и Канада. Световната здравна организация посочва, че докладът показва "притеснителна картина" относно употребата на субстанции сред млади хора.
"Дългосрочните последствия от тези тенденции са значителни и отговорните лица не могат да си позволят да игнорират тези тревожни разкрития", категорични са от СЗО.
Този доклад на СЗО наистина е тревожен. Ако такива са данните от 2022 г., картината в момента със сигурност е още по-притеснителна! Факт е, че е необходима национална политика за органичаване на продажбите и разпространението на алкохол и наркотични вещества сред непълнолетните. Но промяната трябва да тръгне от самите семейства. Обръщайте внимание на това какво употребяват децата ви преди да е прекалено късно!