Действащи от името на Русия хакери са извършвали "стратегически шпионаж" срещу правителства, мозъчни тръстове, компании и хуманитарни организации в 42 страни, подкрепящи Киев. Това пише в доклад на Microsoft, цитиран от AP.
Хакерската атака срещу “Български пощи” носи почерка на руските служби (видео)
"От началото на войната руските кибератаки срещу съюзници на Украйна са били успешни в 29% от случаите", пише президентът на компанията Брад Смит.
В поне една четвърт от успешните атаки е имало кражба на данни.
Около две трети от мишените на кибершпионажа са членки на НАТО. Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна.
“Възраждане” се оплака от “невиждана” хакерска атака, хостинг компанията отрече
През последните два месеца се наблюдава увеличение на хакерските атаки и срещу Дания, Норвегия, Финландия, Швеция и Турция.
Изненадващо, но Microsoft не са засекли нито едно киберпроникване в Естония. Компанията отдава това на факта, че държавата е възприела така наречените облачни технологии (cloud computing), които правят по-лесно засичането на нарушители.
Компанията изтъкна, че киберзащитата на някои европейски правителства продължава да има значителни слабости.
Хакерските нападения срещу България зачестяват и са с руски почерк
Половината от общо 128-те атакувани организации са държавни ведомства. А 12% са неправителствени структури, най-вече мозъчни тръстове и хуманитарни организации. Мишени са също и телекомуникационни компании, както и такива от енергийния и отбранителен сектор.
Microsoft: 42 страни съюзници на Украйна са били мишена на руски кибершпионаж
Източник: Mediapool