Въпреки споразумението, енергетиците продължават да блокират пътища. Вчера повече от 7 часа синдикати, премиерът, министри и депутати водиха преговори, за да намерят пресечна точка. В крайна сметка властта и протестиращите успяха да очертаят 7 точки на съгласие, пише NOVA.
Властта и протестиращите енергетици подписаха споразумение (видео)
Но това явно не е достатъчно и протестиращите енергетици затвориха единствения път, по който можеха да преминават тежкотоварни камиони към южната ни съседка Турция край село Главан. На мястото е изпратена полиция и жандармерия, за да се потуши напрежението между шофьори и протестиращи, което е възникнало при самото затваряне на пътя.
Правителството обеща да не затваря административно централи, а да ги остави да работят, докато има пазар за тях. Синдикатите и властта си стиснаха ръцете и за това да не се създава държавно предприятие. Предстои споразумението да бъде гласувано и в пленарната зала.
Въпреки това част от синдикатите бяха категорични, че ще вземат решение за вдигане на блокадите, едва след като обсъдят предложението с протестиращите на пътя. Миньорите и енергетиците на магистрала „Тракия” обявиха, че се чувстват предадени. Те не одобряват постигнатото споразумение и ще поддържат блокадата.
„Срещата беше много изнервяща, много скандали, доста емоции се натрупаха. Не разписахме споразумението там, защото бяхме обещали на нашите хора да дойдем тук да им кажем какво се е случило. Днес ще се съберем и ще кажем. Ако хората не са доволни, оставаме”, заяви Георги Георгиев, който е участвал в срещата в понеделник в НС.
„В споразумението има дадени срокове. Министър-председателят каза, че ако не се изпълнят, той си подава оставката”, допълни Георгиев. Друг протестиращ определи срещата в София като пълен цирк и посъветва премиера да си подаде оставката.
Коментарът на "Господарите"
Припомняме, че вчера властта и протестиращите енергетици подписаха споразумение. Управляващите, миньорите и енергетиците работиха върху документ, който да отрази по колко от шестте точки, поставени като условия от протестиращите, има съгласие, и да определят в какви срокове те да бъдат изпълнени. И шестте искания на протестиращите на практика бяха удовлетворени, но въпреки това протестите продължават. Чуденката остава една - дали изобщо протестите са целенасочени и с идея към промени, или са просто провокирани от определени партии, за да обслужат интересите им? Продължаваме да следим темата!
Явор Божанков: Чудих се защо “протестиращите” отказват среща с Денков, тази снимка казва повече от хиляди думи