Сигнализирай!

Паметникът Альоша в Пловдив се сдоби с още символи в надписа (снимки)

Gospodari.com
Gospodari.com
08.09.2023 г.
80
0

Паметникът Альоша в Пловдив се сдоби с още символи в надписа, става ясно от снимки, публикувани от Facebook страницата Политически дневник. На тях виждаме как мъж залепя кавички около думата "освободителка", с което на практика надписът става по-исторически коректен.

Снимка: Политически дневник
Снимка: Политически дневник

Какво е Альоша?

Паметникът на Съветската армия в Пловдив, известен като "Альоша" представлява гранитна статуя с височина 10,5 м, издигаща се на върха на второто по височина тепе в града. Това е най-известният съветски паметник в България. Разположен е в непосредствена близост до Паметника на освобождението на Пловдив от османско владичество. Изобразява изправен съветски войник, държащ картечен пистолет „Шпагин“  с цевта надолу. На постамента е поставена петолъчка, а надпис под нея гласи „Слава на непобедимата съветска армия освободителка“. Интересен факт е, че и на останалите места, особено когато паметникът представлява сам воин, монументите са наричани Альоша, по подобие на пловдивския.

Изграден е през 1954-1957 г. , а официално открит – на 5 ноември 1957г. Той е дотолкова емблематичен за тепето, че често всички си наричаме хълм Бунарджика просто с името Альоша.

Защо буди негативни настроения?

Подобно на паметника на съветската армия в София, този в Пловдив е по-висок от всичко в града. Той изглежда все едно напомня, че България е подчинена на руския ботуш. Хората с проевропейско мислене и желание за поглед към бъдещето няма как да са съгласни подобни монументи от миналото да ни връщат назад. Особено предвид поведението на Русия - агресивна, налагаща се и много далеч от понятието "освободителка".

Альоша няма общо с руско-турската война през 1877-1878 година. Тя е сянка от миналото, преследваща пловдивчани също като МОЧА в София. Паметник на една измислица. На битка с фалшиви врагове или по-точно - битка за налагане на руската политика у нас. Подобни монументи може би имат място в Музея на социалистическото изкуство. Едва ли обаче мястото им е по-високо от това на Васил Левски, Кирил и Методий, Ботев и много други български герои.

Повече за паметниците на съветската армия припомняме в материала на Дани Йорданов:

Паметниците на българо-съветската дружба в “По-сериозно” с Дани Йорданов (видео)

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.