Сигнализирай!

Депутатите удължиха и на второ четене вече удължения бюджет от 2022 година

Gospodari.com
Gospodari.com
14.06.2023 г.
19
0

На днешното заседание на НС депутатите гласуваха и на второ четене удължаването на вече удължения бюджет от 2022 г.

То беше прието с почти пълно мнозинство от 186 гласа "За" и 4 "въздържали се".

Целта е да се осигури технологично време за внасяне и одобрение на бюджет на България за 2023 г. Това трябва да стане до 31-и юли, по думите на финансовия министър Асен Василев.

Забавен беше коментарът на Мартин Димитров от ПП-ДБ, който заяви, че удължаването ще успокои българския народ и ще го увери, че страната е финансово стабилна. Това спокойствие идва 6 месеца след началото на 2023 г.

Заложеното увеличение на пенсиите е средно с 12%.

Народното събрание прие допълнително удължаване на бюджета (видео)

Проблемна тема по време на дискусиите се яви отпускането на еднократна финансова помощ за децата до 4-и клас, освен съществуваща за 1-и и 8-и клас. Тя беше предложена да се включи като отделна точка за разделно гласуване в Закона за изменение и допълнение (ЗИД). Коментарите се въртяха около това кой точно ще получи парите и как те ще бъдат разпределени.

Според Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС това предложение е популистко, тъй като "един родител може да вземе парите и да ги изхарчи за алкохол и хазарт".

В последствие точката не беше приета.

Дискутираше се и тъй наречения Сребърен фонд, който подпомага и гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система. Това се постига, като се заделят определени допълнителни приходи от държавния бюджет за период не по-малко от 10 години.

Депутатите предложиха към ЗИД да се включи точка, която да установи неснижаем минимум на фискалния резерв. Целта е средствата по фонда да се определят като неприкосновени, за да могат да бъдат запазени.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.