Пазим бойните си самолети, въпреки че става почти невъзможно да ги поддържаме.
„Все по-трудна става поддръжката на авиационна техника, а и не само на авиационна техника, която е произведена в бившия Съветски съюз. В определен момент ще стане и невъзможно“, каза пред bTV служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.
Така той отговори на въпроса относно самолетите „Су-25“, които все още са на въоръжение в Българската армия. На въпрос защо България не ги изпрати на Украйна, той уточни, че страната ни не може да си позволи да се лиши от военната си техника. За целта преди това трябва да е осигурила друга, която да поеме изпълнението на конституционните задължения във военновременен период. А именно - да пази територията и населението.
Първият български F-16 вече се сглобява
„Су-25“ в Украйна
Разговорът за бойните щурмови самолети бе провокиран от публикация на Bloomberg, според която „Су-25“ са продавани на Украйна в хода на войната.
Обявиха подробности за авиокатастрофата с изтребителя Су-25 край Безмер (видео)
„ В периода 2005-2012 г. са продадени 20 самолета „Су-25К“. Все още шест самолета от тях са на територията на България. Останалите 14 са извън страната, като те са изнесени основно в посока Грузия. Това е периодът на правителството на тройната коалиция и на първото правителство на ГЕРБ“, обясни Стоянов.
Военната помощ
Служебният министър обаче отказа да уточни каква военна помощ е предоставена на Украйна по силата на решението на НС. Той подчерта, че остава консервативен по отношение на военната помощ и ще продължи да предлага само такава, която няма да застраши дейността на армията.
Москва коментира решението на България да предостави военна помощ на Украйна (видео)
По думите му, България е подала всички документи за всяка хуманитарна и военна помощ за Украйна и очаква през еврофондовете да бъдат възстановени 100% от стойността им.