Сигнализирай!

ТЕЦ-овете от години предизвикват протести срещу мръсния въздух (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
02.10.2023 г.
53
0

ТЕЦ-овете от години предизвикват протести срещу мръсния въздух. Това заяви политологът Георги Киряков и даде пример с ТЕЦ Гълъбово пред NOVA, по повод протестите на енергетиците срещу тенденцията за закриване на въглищните централи. Преди година Ви показахме един такъв протест, в който активисти получиха заплахи:

Заплахи към активисти срещу замърсяването от ТЕЦ “Брикел” (РЕПОРТАЖ)

Замърсяване на въздуха от ТЕЦ-Сливен?

„Старозагорският регион е замърсен заради нежеланието на държавата и на съответните фирми, които оперират на тези местаq да го приведат в някакви европейски норми. В Гълъбово редовно има протести заради мръсния въздух. Хората там са едни от най-болните в страната, но искат да си задържат тази работа и да останат там... Не виждам причина това правителство да съществува, освен битката срещу служебните кабинети и срещу президента Румен Радев”, добави още той.

Според политолога Татяна Буруджиева още от дебата и референдума за АЕЦ „Белене”, е било ясно, че през 2020 г. трябва да има промени. „Има ясни ангажименти, поети при включването ни в ЕС. За толкова време не се направи нищо, за да се предостави алтернатива за цял един регион. Ако държавата е решила, трябва да има ясен начин какво ще се развива в този регион. Просто да се предложат едни пари, е обидно – хората искат да работят и да си хранят семействата”, каза Буруджиева.

снимка: NOVA

За управляващата коалиция тя каза: „Не само, че не искат да се разберат, за да изглежда, че са временна сглобка, а и не казват какви политики ще правят заедно. Когато правиш политики заедно, няма как да не си коалиция.”.

Социологът Кольо Колев беше по-директен. „Животът на всеки е със затихващи функции, но никой не бърза да го затихне, а всеки гледа да го удължи. Всеки протест се отразява на политическата обстановка”, обясни той.

Как започна всичко?

Протестите започнаха заради проекта на решение на МС, предложен от Министерство на енергетиката на тема „Справедлив преход на въглищните централи”, който касае териториалния план на Стара Загора. И въпреки решението на правителството въглищните мощности да не бъдат закривани до 2038 г., миньорите продължават да протестират. Демонстрациите продължават, след като правителството прие Плана за справедлив преход. Беше взето решение ако миньори и енергетици решат да напуснат сектора, да получат до 36 работни заплати.

Енергетиците продължават да протестират, но отказват среща в Министерски съвет. Положението май е "искам, но не знам какво". Никой от протестиращите не коментира остарелите технологии, които се използват в ТЕЦ-овете и заради които България плаща и санкции, и човешки животи. Никой не коментира и статистиката на заболяванията в района. Дума да не става за преквалификация и обучение за работа с по-чисто производство на енергия. Но продължава да се протестира - без ясна позиция! Продължаваме да следим докъде ще стигнат протестите.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.