Вижте финалните териториални планове за Стара Загора, Перник и Кюстендил - тази сутрин те бяха публикувани на сайта на Министерството на енергетиката.
Можете да ги разгледате, като последвате връзките: Стара Загора - ТУК, Перник – ТУК, и Кюстендил - ТУК.
В тези документи област Стара Загора е идентифицирана като най-повлияна от прехода. Причината е, че четири въглищни ТЕЦ и мини са разположени на нейната територия. Тя се се очертава и като най-засегната от гледна точка на засегнатите работни места.
Област Кюстендил пък е най-уязвима от гледна точка на социално-икономическите и демографските тенденции. Процесът на постепенно преустановяване на добива на въглища и на производството на електроенергия от въглища може да се проследи през последните две десетилетия. В същото време не е извършено планиране на нови работни места и икономически дейности.
Териториалното разпределение на пряко засегнатите работни места на общинско ниво в област Перник е съсредоточено в община Перник, докато другата община в областта, засегната по отношение на емисиите в схемата за търговия с емисии (СТЕ), е Радомир, посочва bTV.
Ако ЕК откаже териториалните планове за справедлив преход, България ще загуби милиарди (видео)
Повече за териториалните планове
Припомняме, че плановете за справедлив преход се отнасят за трите въглищни региона – Стара Загора, Перник и Кюстендил. Тяхната цел е да подпомогнат тези райони финансово, така че те да могат да преминат към различни други производства. А хората в тях съответно да не останат без работа.
Ако Европейската комисия не ги одобри, както вече писахме, има риск страната ни да загуби около един и половина милиарда евро. България не е поемала крайни срокове за затваряне на въглищните централи България, но се е ангажирала да намалим значително вредните емисии.
Днес за четвърти ден продължават протестите на миньори и енергетици. Нека обаче не забравяме, че въглищните централи са едни от най-големите вредители за околната среща.
Заплахи към активисти срещу замърсяването от ТЕЦ “Брикел” (РЕПОРТАЖ)
Хиляди умират заради “Марица-изток”, а мерки от държавата срещу замърсяването няма. Смъртните случаи – около 1000 на година, са в следствие на дейността на въглищните мини и енергийните мощности в комплекса.
ТЕЦ “Марица Изток 2″ пък е в топ 10 на най-големите замърсители в Европа.
Повече можете да си припомните в нашите репортажи и други материали по темата, а ние продължаваме да следим темата с особено внимание!